eRecepty jsou jen jedna z e-služeb pro pacienty

Projekt eReceptů je jedním z významných stavebních kamenů elektronického zdravotnictví. Záměr rozšířit jejich používání mnoho pacientů vítá, ale podle ministerstva zdravotnictví původní projekt eReceptů vykazoval nedostatky. Jaké další možnosti pacienti mají?

Výhody elektronických receptů jsou zřejmé na první pohled. Stálí pacienti, například kardiaci nebo ženy, které užívají hormonální antikoncepci, díky elektronickému receptu ušetří čas, který by strávili návštěvou lékaře. Navíc se takto nemůže stát, že by se k citlivým údajům z receptu někdo dostal, kdyby pacient předpis náhodou ztratil.

Současný systém eReceptů je sice dobrovolný, mnozí lékaři ho už nyní využívají. Radka Baková, mluvčí skupiny Agel, do níž spadá například českotřebovská poliklinika, uvedla, že systém si chválí především mladší pacienti, kteří jsou na práci s internetem nebo mobilními telefony zvyklí. V Pardubickém kraji se do projektu eReceptů už na jeho začátku v roce 2012 přihlásilo statisticky nejvíce lékařů v republice.

Brzdnou silou v závádění eReceptů jsou často samotní lékaři, řada z nich nemá v ordinaci počítač ani připojení k internetu a moderní technice se někteří z nich velmi brání. Proto se podle slov mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové musí stát klíčovým zdravotnická zařízení pozitivně motivovat a vysvětlovat všechny provozní a ekonomické benefity eReceptů.

Je pravda, že velká část pacientů vidí benefity spočívající v elektronizaci zdravotnictví často mnohem dříve. Je to dáno částečně tím, že pacienti často nevidí, jak je zdravotnický provoz na všech úrovních velmi komplikovaný, to, co ale vidí velmi jasně jsou výhody, které zažívají oni sami na vlastní kůži.

Redakce eZDRAVu se proto rozhodla věnovat se v blízké době právě pacientům a elektronizaci. Jaké další možnosti kromě eReceptů mají a jak je využívají? Podíváme se zblízka na online objednávání, elektronickou komunikaci s lékařem, online výsledky vyšetření a další aspekty elektronizace z perspektivy pacientů.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …