Elektronizace mění práci v obchodu a službách

Je pravdou, že elektronizace nám nepřináší jen okamžitá pozitiva, o kterých se na eZDRAVu často zmiňujeme, ale také přináší mnohem hlubší změny, které při nedostatečné přípravě mohou přinést i negativní důsledky. Dnes se na jednu z takových změn podíváme, budeme se věnovat změnám, které elektronizace přináší na trh práce.

Svět práce 20. století byl založený především na přísném oddělení hranice skupin lidí a jejich rolí: výrobce x obchodník x zákazník, zaměstnavatel x zaměstnanec, zaměstnaný x nezaměstnaný, apod. Tržní vztahy mezi jednotlivými rolemi byly jasné a vyčíslitelné. V novém století se však tyto hranice rozostřují a největší vliv na to mají moderní technologie a elektronizace.

Například samoobslužné pokladny mohou být dalším krokem, jak se původní jasný rozdíl mezi zákazníkem a prodavačem smývá. Nejprve jsme se naučili sami si naložit zboží z regálů do košíků a odvézt ho k pokladně (i to dříve dělali prodavači), teď si zboží ještě sami namarkujeme s použitím skeneru a čárových kódů a nakonec zaplatíme vložením peněz či platební karty do platebního automatu.

Podobné vytěsňování lidských pracovních sil probíhá i v dalších ekonomických oborech. Stále méně se s nimi setkáváme u benzinových pump nebo v bankách – máme přece internetbanking s nonstop přístupem. Možná již brzy budou zboží rozvážet drony naváděné radary a přes satelit, učitele nahradí e-learning, novináře blogy a divácké zprávy, profesionální fotografy digitální zrcadlovky a kamery – obrázky a videa dnes dokáže udělat takřka každý.

Společným jmenovatelem těchto příkladů je to, že místo kvalifikovaných pracovníků, kteří práci dělali za mzdu, je služba nově poskytována bez drahých lidských pracovníků – a v podstatě zadarmo. Tak jako mechanizace vytlačila pracovní sílu v zemědělství a robotizace nahradila dělníky v továrnách, tak nyní elektronizace a internet vytlačuje lidskou práci z obchodu a služeb.

Tak jako tak se tomuto trendu jistě nevyhneme a je potřeba s ním do budoucna počítat a nové situaci se dokázat vhodně přizpůsobit a připravit se na ní, musíme být připraveni se neustále učit nové věci a rekvalifikovat se na mnoho rolí. Zatímco vývoj v minulých stoletích vedl ke specializaci prací, vývoj ve 21. století se ubírá přesně opačným směrem – takřka všichni začínáme hrát všechny role.

Pro mnohé je částečnou přípravou postupné navyšování podílu částečných úvazků, s tím můžeme začít ihned. V České republice jsou pro to příznivé podmínky už proto, že částečných úvazků je málo a je o ně velký zájem (převážně mezi rodiči menších dětí, ale i u dalších skupin.)

Výstřižek

Je třeba si uvědomit, že elektronizace je trend s potenciálem způsobovat výrazné změny nejen na pracovním trhu, ale i v dalších oblastech společenského uspořádání. Uděláme dobře, když o ní budeme uvažovat v souvislostech a postupně se připravovat na změny, které přináší.

Článek by inspirován textem, který vyšel v měsíčníku Statistika&My, jeho plné znění si můžete přečíst zde.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …