Elektronický papír připojený k internetu. Vzdálená budoucnost ? Ne realita dneška!

Zatímco před dvaceti lety jsme se učili, jak klikat na linky a jak si vyhledávat informace na internetu, dnes se mnoho z těchto činností děje automaticky nebo jen s naším minimálním přičiněním. Jednu z inovativních věcí v tomto ohledu představila dnes švédská společnost Ericsson na technologickém veletrhu MWC 2014 v Barceloně. Jde o koncept tzv. elektronického připojeného papíru, který by se však již brzy mohl objevit v běžném životě.

Představte si, že se ukazováčkem pravé ruky dotknete papírové nálepky na tetrapakovém balení mléka a na smartphonu v druhé ruce se okamžitě objeví informace o složení, datu spotřeby, či vhodnosti pro vaši dietu nebo zdravotní stav. Žádné zdlouhavé vyhledávání na internetu, v okamžiku máte vše potřebné na displeji mobilu či tabletu.

Proužek papíru, který má z jedné strany klasický reklamní potisk, na druhé však, pro lidské oko, neviditelnou elektroniku. Papír obsahuje čip, dotykový senzor, vytištěnou anténu a baterii. Připojení papíru na mobilní zařízení se aktivuje dotykem prstu a prostřednictvím vašeho těla pošle svou identitu do smartphonu ve vaší ruce nebo kapse. Zařízení si na základě přijaté informace na internetu okamžitě a automaticky vyhledá související informaci.

Připojený papír má obrovské možnosti využití. Můžete si tímto způsobem zjistit například složení potravin, informace o historii nebo zacházení s produktem. Poštovní zásilka vybavena připojeným papírem vám bez okolků prozradí jak bylo s balíkem zacházeno, kdo s ním kdy a jak manipuloval. Případně si můžete třeba dotykem prstu přeložit informaci z plakátu nebo informační tabule.

Ericsson uvádí, že takové řešení má obrovské využití i v mnoha dalších oblastech, například ve farmacii, zdravotnictví, v módním či automobilovém průmyslu, médiích, zábavě a jinde.

Chcete vidět jak to funguje v praxi? Podívejte se krátké tříminutové video, které naleznete ZDE.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …