Dávky letos odesílá pojišťovnám elektronicky téměř polovina ambulantních lékařů

Elektronicky odesílá dávky pojišťovnám celkem 46 % ambulantních lékařů. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CompuGroup Medical, která poskytuje softwarové vybavení pro více než 13 000 ambulantních lékařů v České republice. Elektronické odesílání dávek přináší ambulancím kromě nezanedbatelného usnadnění agendy také rychlejší proces získávání financí ze strany pojišťoven.

V letošním roce odesílá podle statistik společnosti CompuGroup Medical dávky pojišťovnám elektronicky téměř polovina ambulantních lékařů. Důvodem zájmu o elektronickou komunikaci s pojišťovnami je schopnost výrazného snížení administrativy a zjednodušení celého procesu. Při elektronickém podání navíc dochází k online kontrole vyúčtování. Lékaři tak získají okamžitou zpětnou vazbu, zda byly dávky správně připraveny. Díky urychlení procesu mohou ambulance očekávat i rychlejší úhradu od pojišťoven.

„Lékaři mají ve specializovaných programech zaměřených na komunikaci s pojišťovnami vítaného pomocníka. Pokud je využívají, mají možnost všechny informace odeslat sami z pohodlí ordinace. První verzi specializovaného softwaru na odesílání dávek jsme vyvinuli již před několika lety. Díky jeho zásadní inovaci v roce 2010 se počet lékařů komunikujících s pojišťovnami elektronicky za poslední dva roky téměř zdvojnásobil,“ uvedl Vladimír Přikryl, jednatel společnosti CompuGroup Medical, která je lídrem tuzemského trhu v oblasti informačních systémů pro zdravotnictví. „Zájem o elektronické podávání dávek přímo z ambulantního programu nyní opět výrazně roste. Nově totiž tuto možnost nabízíme i ve spolupráci s největší českou zdravotní pojišťovnou,“ doplnil Přikryl.

Moderní softwarové moduly zaměřené na komunikaci s pojišťovnami nabízí uživatelům nejen snadné vyúčtování a přehledné vedení knihy elektronického podání. Ta umožňuje například odložené odeslání či sledování stavu vyúčtování. Dávky navíc již není nutné podávat na disketách. Dochází tak k omezení práce s tímto zastaralým médiem, které moderní počítače nepodporují. Uživatelé zároveň uspoří náklady na poštovné.

„Specializovaný software pro odesílání dávek pojišťovnám by měl být především spolehlivý, snadno ovladatelný a srozumitelný. To jsou klíčové faktory, které lékařům šetří čas a tím rovněž finance,“ vysvětlil Jan Hlaváček ze společnosti CompuGroup Medical. „Kvalitní softwary by měly poskytnout lékařům možnost vyřídit veškerou potřebnou administrativu přímo z ordinace, bez nutnosti pochůzek. Elektronizace rutinních agend ordinací je podle nás základním předpokladem fungujícího systému elektronického zdravotnictví,“ dodal Hlaváček.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …