Datové schránky jsou pět let v provozu. Co přinesly a jaká je jejich role v příštím roce?

V červenci uplynulo pět let od spuštění systému datových schránek v Česku. K 13. 7. 2014 bylo prostřednictvím systému datových schránek odesláno dohromady již více než 200 milionů zpráv.

Informační systém datových schránek funguje od roku 2009 a počet zřízených datových schránek činí téměř 600 tisíc. Firmám a úřadům byly zřízeny ze zákona povinně a podle nedávno zveřejněné studie z dílny CEVRO Institutu a ICT UNIE vytvořily datové schránky do konce roku 2013 čisté přínosy ve výši 3,546 miliardy korun.

Z těchto peněz připadá 2,8 miliardy pro orgány veřejné moci a zbytek na úspory a přínosy pro strany komunikující s úřady, tedy fyzické a právnické osoby. Datové schránky beze sporu přispívají zejména ke zefektivnění procesů ve veřejné správě.

V souvislosti s datovými schránkami se často zmiňuje určitá nedomyšlenost, která způsobila, že datové schránky fungují v podstatě ve dvou různých režimech. První z nich je veřejnoprávní – směrem k orgánům veřejné moci, druhý soukromoprávní – tedy přenos poštovních datových zpráv mezi privátními firmami, ale už nikoli za peníze státu.

To se ale v Česku setkalo s nezájmem firem, neboť mezi nimi se již řadu let rozvíjí elektronická výměna strukturovaných dokladů – EDI (Electronic Data Interchange) a přenos prostřednictvím komerčních VAN sítí s přidanou hodnotou a za mnohem výhodnějších podmínek.

Dalším mínusem datových schránek je jejich ne úplně vyjasněná povinnost / nepovinnost. Proto se částečně nepovšimnutě blíží jedna novinka schovaná v zákoně o daních – od ledna budou muset vlastníci datových schránek odesílat žádosti na finanční úřady elektronicky, zatímco dosud se povinnost týkala jen firem. Za neodeslání elektronického formuláře hrozí automatická dvoutisícová pokuta.

Více o této změně si můžete přečíst v rozboru Hospodářských novin zde. Z jejich článku pro naše potřeby přebíráme grafické zpracování změn, prohlédněte si jej:

Výstřižek

Dění kolem datových schránek a elektronizace pro Vás nadále sledujeme stejně jako elektronizaci ve zdravotnictví.

 

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …