Co mají bitcoiny a eHealth společného?

Svět, ve kterém jsou veškeré lékařské informace o pacientech bezpečně uchovávány v rámci jediného systému a mohou být sdíleny s jakýmkoli zdravotníkem bez zdlouhavé byrokracie. Donedávna nerealizovatelný sen, ovšem s pomocí bločenky neboli blockchain se může již brzy stát realitou. Blockchain byl nejprve použit ve světě kryptoměn jako technologie, která se zasloužila o fungování Bitcoinu. Dnes jsou principy této technologie aplikovány i do mnoha dalších oblastí a užívají se pro různé účely.

 

Kde může bločenka výrazně pomoci

Bločenky jsou distribuované decentralizované systémy, které protokolují transakční záznamy na propojených blocích a ukládají je do šifrované digitální knihy. Ve zdravotnictví může bločenka výrazně zlepšit zdravotní péči tím, že poskytne nákladově efektivní a bezpečný způsob správy osobních údajů pacientů. Při užití ve zdravotnictví může technologie přispět ke zlepšení následujících oblastí:

  • Řízení dodavatelského řetězce. V rámci dodávky farmaceutických produktů, může bločenka fungovat jako správní kniha, která zajistí bezpečnost pacientů a zaznamená nákupy léků.
  • Správa faktur. Podle analytiků zdravotní péče z Frost & SullivanHealth Practice 5–10 % veškerých lékařských účtů je vymyšleno. Distribuovaná kniha by eliminovala vymyšlení lékařských účtů a zajistila by stabilnější záznamy o anamnéze.
  • Lékařský výzkum. Většina záznamů o klinických testech není řádně zdokumentována. Bločenka může tuto situaci zlepšit a poskytnout podrobný přehled a transparentnost výsledků.
  • Bezpečnost dat. Pomocí inteligentních smluv založených na systémech bločenky lze veškeré osobní informace týkající se léčby bezpečně chránit, a tak eliminovat narušení dat.

 

Aktuální postavení bločenky mezi zdravotníky

V rámci zdravotnictví revoluce bloků teprve začíná. Podle zprávy o úsilí o inovace v oblasti IT v nemocnicích a zdravotních zařízeních téměř respondentů považovalo potenciál bločenky za nadhodnocený. Podle nich by se novinky v IT oblasti, jako je technologie bločenky, zcela ignorovat nebo aplikovat v jiných méně rizikových oblastech. Na druhé straně však existuje rostoucí skupina nadšenců do eHealth. Když v roce 2017 proběhl průzkum dotazující se 200 špičkových vedoucích pracovníků v oblasti zdravotnictví, více než polovina očekává komerční bločenkové řešení do roku 2020 a odkazuje se na podporu Horizont 2020 (rámcový program pro výzkum a inovace EU, platný pro období 2014 až 2020).

 

Budoucnost bločenky je v rukou správného přístupu

Kolem bločenkové technologie je stále řada nejistot a obav, zdali zavedení a případné selhání ve zdravotnictví nepovede ke katastrofě. Nicméně, jen špatný řemeslník obviňuje svoje nástroje a se správným přístupem nebude trvat dlouho, než bude bločenka optimalizována pro zdravotnictví. Zdravotnictví pak bude těžit z průkopnické, pokročilé technologie, která pomůže výrazně zlepšit systém poskytované zdravotní péče pacientům.  Možná je to jen otázka času, kdy se použití bločenky stane více než běžným.

 

Autor: M. Hájková

 

Zdroje:

https://www.linkedin.com/pulse/how-blockchain-technology-change-ehealth-industry-dr-g-s-k-velu

http://thejournalofmhealth.com/how-blockchain-technology-is-changing-healthcare-industry/

http://ehealth.eletsonline.com/2018/05/how-blockchain-technology-will-change-ehealth-industry/

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2017/11/29/this-is-why-blockchains-will-transform-healthcare/#77d804011ebe

https://www.ibm.com/blogs/think/2017/02/blockchain-healthcare/

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …