Co je to telemedicína?

Telemedicína je moderní odvětví léčebné péče, které umožňuje odborné sledování pacientů a přenos lékařských informací (tlak, tep, atd.) na dálku. Tento přenos se uskutečňuje prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, jako jsou obousměrné video, e-maily, chytré telefony, bezdrátové nástroje a další.

Tyto nástroje mohou být využity nejen pro monitorovaní vážně nemocných pacientů na dálku, ale také pro zlepšení prevence, diagnostiky, léčby i řízení zdraví a životního stylu. Komunikovat a přenášet informace mezi sebou přitom mohou nejen lékař a pacient, ale také odborníci či zdravotnická zařízeními navzájem nebo i pacienti mezi sebou či se svými blízkými.

Třeba systém Home Monitoring pomáhá pacientům s poruchami srdečního rytmu, je to bezdrátový monitorovací systém, který umožňuje pacientům klidnější život, nižší počet pravidelných kontrol a neustále je hlídá. Zařízení je obdobou mobilního telefonu. Bezdrátově komunikuje s voperovaným kardiostimulátorem nebo kardiovertrem a denně odesílá data na zabezpečenou stránku.

Při výrazném zhoršení stavu pacienta či přístroje okamžitě odešle lékaři upozornění e-mailem, SMS či faxem. Lékař se tak dozví, že pacient potřebuje péči dříve, než je plánována obvyklá kontrola. V ČR je takto na dálku sledováno asi 2500 pacientů ve více než deseti specializovaných centrech. Nově od 1.7.2014 sledování srdce na dálku mohou hradit pacientům všechny zdravotní pojišťovny.

Další skupinou, která může nástroje telemedicíny efektivně využívat jsou třeba výživoví specialisté nebo sportovní trenéři a jejich klienti. Přesný monitoring používají také obezitologové, ti sledují např. váhové křivky, parametry metabolismu a nárůstu či poklesu tukové tkáně.

Pomocí zařízení telemedicíny mohou odborníci sledovat denní aktivitu svých klientů či pacientů a usměrňovat ji v jejich prospěch. K tomu se nejčastěji používají tzv. gadgety, tedy malé elektronické přístroje, které dřívější sebe-monitoring rozšířily na možnost přenosu dat přímo do ordinace či poradny.

Jednoduchým aplikacím i senzorům, které můžeme pro sebe-monitoring používat, jsme se věnovali v tomto článku v rámci tématu zdravého životního stylu. Telemedicíně se bude věnovat i nadále. Již nyní pro vás připravujeme rozhovor se společností, která se zabývá přímo tvorbou systému pro péči o zdraví za pomocí nástrojů telemedicíny.

 

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …