Cloud computing, aneb oč tu vlastně kráčí?

Co to je a jak to funguje?

Hodně z vás nejspíše cloud využívá, nebo o něm alespoň někdy slyšel. Termín „cloud“ v souvislosti s technologiemi není ničím novým. Jednoduše se jedná o metaforu pro internet.

Symbol cloudu je dlouhodobě spojovaný s diagramovým znázorněním internetu. Pokud nad internetem přemýšlíte jako nad virtuálním prostorem, který spojuje uživatele z celého světa, pak si ho můžete představit jako „mrak sdílející informace“ pomocí sítě.

Takže pokud se vrátíme k otázce, co je vlastně cloud computing, jedná se o sdílení zdrojů, softwarů a informací prostřednictvím sítě, v případě cloudu internetu.

Informace a data jsou uloženy na fyzických nebo virtuálních serverech, které jsou udržovány a řízeny poskytovatelem cloud computingu, jako je například Google a jejich Google Drive a další Google Apps. Jako soukromý či podnikatelský uživatel využívající cloud computing, získáte přístup k uloženým informacím na cloudu prostřednictvím připojení k Internetu.

Došlo tedy k významnému vývoji ve způsobu, jakým ukládáme a zpřístupňujeme data. Už nemusíte ukládat dokumenty na konkrétní zařízení. K osobním souborům a datům můžete kdykoliv přistupovat s připojením k internetu. To vše právě díky technologii cloud computingu.

 

Jaké jsou druhy cloud computingu?

Cloud computing může dnes znamenat mnoho různých věcí, ale v zásadě existují jen dvě základní rozdělení cloudu. A to distribuční model, který vypovídá o tom, co služba poskytuje. A model nasazení, který popisuje, jak je služba cloud poskytována.

Distribuční modely

 • Veřejný cloud – „klasický“ model cloudu; služba je nabízena široké veřejnosti, která je pro všechny uživatele stejná nebo alespoň velmi podobná; příklady veřejného cloudu: Skype, Seznam.cz nebo Google Drive.
 • Soukromý cloud – nabízená a provozovaná pouze pro organizaci; typickým znakem je počet klientů (50–500) na jednoho poskytovatele; příklady soukromého cloudu: hostovaný mailový server nebo aplikace.
 • Hybridní cloud – kombinace veřejného a soukromého cloudu; nejedná se o jeden cloud, i když to tak vypadá, ale o propojené cloudy; tento druh cloudu se využívá nějčastěji ve finančnictví
 • Komunitní cloud – model jehož infrastruktura je používaná mezi několika organizacemi; tyto organizace mohou mít stejnou specializaci, obor či společnou bezpečnostní politiku.

 

Modely nasazení

 • Software jako služba (SaaS) – aplikace, která je licencovaná a je pronajímatelná uživateli; uživatel nevlastní aplikaci, ale má k ní pouze přístup; vhodné pro ty, kteří chtějí běžný přístup k softwaru a to odkudkoliv; příklady: Google Apps, Microsoft 365 nebo Gargopass.
 • Platforma jako služba (PaaS) – poskytování kompletních prostředků pro podporu celého cyklu tvorby; poskytování webových aplikací a služeb; příklady poskytovatelů: salesforce.com nebo Google App Engine.
 • Infrastruktura jako služba (IaaS) – poskytování infrastruktury (virtualizace), poskytovatel se zavazuje k zodpovědnosti za hardware; vhodný pro vlastníky softwaru

 

Hlavní výhody cloud computingu

 • Bezpečnost – standardně na jsou na cloudu uloženy 3 kopie souborů, a to na různých místech; pouze majitel cloudu má přístup k datům pomocí svých přístupových údajů (jediný přístup pro hackery a virusy)
 • Zálohování – není potřeba pravidelně zálohovat data na externí disky ani se nemusíme obávat o své data dat ani v případě ztráty či poruchy počítače
 • Mobilita – k datům máme přístup odkudkoliv a kdykoliv, další výhoda cloudového řešení je jednoduché sdílení dat s dalšími osobami
 • Cena – pro firmy toto řešení může být mnohem efektivnější něž pořizovat servery, které nejsou až tak efektivní; poskytovatele cloudů často nabízejí uložiště za levné poplatky

 

Autor: M.Hájková

Zdroje:

https://www.salesforce.com/hub/technology/benefits-of-cloud/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

http://whatiscloud.com/basic_concepts_and_terminology/cloud

https://www.expedient.com/blog/private-vs-public-cloud-whats-difference/

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …