Česká republika zaostává v ICT za vyspělými zeměmi i průměrem EU

ICT Unie představila kampaň, jejímž cílem je propagovat plné využití potenciálu informačních a komunikačních technologií v zájmu občanů, firem i celé společnosti.

Česko výrazně zaostává

Podle ICT Unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, neumíme správně využívat potenciálu informačních a komunikačních technologií.  Česko v řadě ukazatelů výrazně zaostává nejen za nejvyspělejšími zeměmi, ale i za průměrem Evropské unie. Ve většině ukazatelů Česká republika nedosahuje ani evropského průměru a pohybuje se např. za Slovenskem. Zhoršující se postavení naší země potvrzují opakovaně všechny důležité žebříčky mezinárodní konkurenceschopnosti či nelichotivé hodnocení úrovně českého eGovernmentu ze strany OSN.

Ve většině ukazatelů jsme pod průměrem

Česká republika podle údajů selhává zejména ve využívání ICT občany a také využívání ICT služeb při komunikaci s úřady. Podíl uživatelů internetu je u nás 5 % pod průměrem EU, u každodenních uživatelů internetu dokonce 15 % pod průměrem. V počítačové gramotnosti zaostává ČR za průměrem ve většině ukazatelů a např. podíl lidí s pokročilými počítačovými (digitálními) dovednostmi je u nás oproti skandinávským zemím nižší o 30 až 40 %. Podíl domácností s přístupem k internetu je v ČR 5 % pod průměrem EU a o téměř 5 % zaostáváme také v rozšíření pevného širokopásmového připojení. Ve využívání on-line služeb občany se ČR v roce 2010 pohybovala na posledních místech (pouze před Rumunskem, Řeckem a Itálií).

Pomoct má kampaň Superúředník

S ohledem na objektivní srovnání ČR s dalšími evropskými státy je ICT Unie přesvědčena, že je nezbytné zvrátit negativní trendy. Proto připravila kampaň Superúředník. Ta se v jisté nadsázce snaží poukázat na to, kam může vést podcenění role informačních a komunikačních technologií ve společnosti, zpackané projekty nasazení těchto systémů ve veřejném sektoru či tradiční český důraz na byrokracii.

„V době, kdy veškerá světová ekonomika zdůrazňuje rozvoj ICT technologií, jsme v České republice svědky neustálého přešlapování na místě, či dokonce regresivních kroků. Jde například o jinak záslužné projekty eGovernmentu, jejichž realizace a financování se však  potýká s mnoha úskalími, včetně minimálního zájmu vlády. Nebo situace v oblasti ICT průmyslu, který nemá v podstatě žádnou prioritu ve vládní politice pro posílení mezinárodní konkurenceschopnosti země. Proto jsme stvořili Superúředníka jako varovné memento, kam až současný vývoj může směřovat,“upozorňuje Svatoslav Novák, prezident ICT Unie.

Cílem je přesvědčit, že ICT nejsou na obtíž

Naplnění uvedených priorit má být společným úkolem vlády, resp. v širším smyslu politické reprezentace, všech relevantních oborových sdružení a odborné veřejnosti. Důležitým aspektem je i dialog s veřejností, tj. občany, podnikateli a firmami. Ti by měli být dennodenně v praxi přesvědčováni o tom, že ICT jim život i podnikání významně usnadňuje, a nikoli komplikuje, jako se bohužel stalo v případě některých nezdařených projektů ve veřejné správě, např. centrálního registru motorových vozidel.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …