Češi a bezpečnost na internetu

Podle nového průzkumu společnosti Intel se více než desetina uživatelů internetu v České republice setkala s nějakou formou zneužití dat nebo odcizení osobních údajů z počítače nebo chytrého telefonu. Co dalšího z jejich průzkumu ohledně bezpečnosti vyplynulo?

Nejvíce Čechů se tradičně setkává s podezřelým obsahem. Alespoň jeden email, který hodnotí jako podvodný, již obdrželo celých 74 % českých uživatelů, přes 70 % se dokonce setkalo se situací, kdy měli ve svém počítači škodlivý program. 11 % Čechů se někdy stalo obětmi kyberšikany.

Riziko v prostředí internetu není radno podceňovat, kvalitní antivirový program a další ochrana PC je nezbytností. Podle průzkumu je antivirovým programem chráněno 90 % počítačů, ale jen každý druhý chytrý telefon. Pokud se připojujete k internetu přes své chytré zařízení, ani zde antivirovou ochranu nepodceňujte.

Ve spoustě aktivit se přenosná chytrá zařízení využívají podobně často jako klasické počítače, typickým příkladem je přístup k sociálním sítím. Průzkum také ukázal, že počet lidí, kteří si v telefonu schraňují PIN a další hesla narůstá. Zde je ale na místě velká opatrnost, kromě rizika různých špionážních programů platí, že telefon Vám může být jednoduše odcizen a s ním i Vaše data. O chytrý mobilní telefon již takto přišlo asi 20 % Čechů.

I z tohoto důvodu bychom na všechny naše čtenáře rádi apelovali, že technologické zabezpečení samo o sobě nemusí být dostatečné. V čem se mají Češi co zlepšovat je rozhodně tzv. bezpečnost uživatelská. Pod tímto pojmem se skrývá bezpečné chování nás samotných – např. nestahovat přílohy od neznámých odesílatelů či nevystavovat svá osobní data na internetu.

V některém z příštích článků Vám tyto zásady rádi shrneme a připomeneme.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …